- Štítky blogu
- navijáky prologic
- signalizator nash siren s5
- method feeder pellets
- tb baits red crab
- prologic
- blackcarp
- navijáky okuma
- navijáky daiwa
- mikbaits
- lk baits cuc
- nash
- prologic c-series
- zboženské rybníky
- prodej povolenek na zboženské rybníky
- bižuterie
- háčky nash
- black carp super squid
- nash návazce
- chod rig
- lk baits pop up sumec
- pelety na sumce
- plovoucí pelety na sumce
- nástraha sumec
- daiwa
- daiwa emblem 45 scq
- dopované boilies
- supersquid
- prologic element
- prologic avenger
- jetfish mystery
- boosterovane mystery
- boiler v dipu
- black-carp
- raketa wolf
- wolf x-spod
- spider spod
- zakrmovací raketa
- cuc rozinky
- cuc! raisin
- cuc dip speciál
- cuc nugget
- black carp
- boilies black carp
- krmení black carp
- deštník s bočnicí
- BIVAK PROLOGIC
- suretti
- surety full cover 2man
- levné deštníky



Vyzvedněte si slevu na první nákup za odběr newsletterů.
- Úvod
- BLOG / NOVINKY
- Jak správně zvolit naviják? Rady a tipy pro výběr.
Jak správně zvolit naviják? Rady a tipy pro výběr.
Na trhu existuje opravdu nepřeberné množství modelů rybářských navijáků nejrůznějších velikostí, rozličných tvarů a barev. Podle čeho se ale při výběru rozhodovat, aby jste vybrali ten pravý? Níže jsme si pro vás připravili jejich přehled a několik rad, určených především pro nováčky v rybářské oblasti, či méně náročným rybářům.
Na co si dát pozor při výběru rybářského navijáku?
Rybářské navijáky dělíme v základu do dvou kategorií. V první řadě je dělíme podle rybolovné techniky a to, pro přívlač, feeder, sumcařinu, moře, muškařinu či kaprařinu. Druhým kritériem, podle něhož se navijáky dělí, je pak to, jakou brzdou jsou vybaveny. Zde se pak jedná o navijáky s přední brzdou, se zadní brzdou, či sbojovounebo volnoběžnou.
Jak je na první pohled patrné, každý z těchto typů navijáků je určený a vhodný pro jinou techniku lovu a také je nezbytné, aby byl daný naviják kompatibilní s vámi používaným prutem. Proto si nyní jeden naviják po druhém představíme, aby pro vás jeho výběr byl radostí a nikoliv zdlouhavou a nepříjemnou záležitostí.
Navijáky s přední brzdou
Jedná se o nejpoužívanější typ rybářských navijáků. Díky tomu, že brzda je upevněna nad cívkou navijáku, je pak výsledná brzdná síla u tohoto typu navijáku výrazně vyšší než u typů s brzdou zadní. Nad cívkou se zároveň nachází i takzvaná brzdná matice, která slouží jako jakýsi druh “jištění” cívky. Několika otáčkami této matice ji lze vyšroubovat a cívku dle potřeby sundat. Brzdná matice funguje jako matka na šroubu. Utahování této matice na středové ose navijáku, na níž je cívka nasazena, v podstatě utahuje cívku k ose a tímto pak zvyšuje brzdnou sílu.
Tento druh navijáků lze využít k jakékoliv lovné technice, tedy jak pro přívlač, kaprařinu, mořský rybolov či lov sumců. Záleží pak jen na výběru vhodné velikosti.
Navijáky se zadní brzdou
Tento druh navijáku je dnes již méně používaný. Jejich konstrukce je méně robustní než u jiných typů, ale ovládání brzdy a cívky tohoto navijáku může být pro někoho výrazně jednodušší. Brzda je totiž umístěna vespod navijáku. Její utahování či povolování je i zde řešeno pomocí toho, že maticí otáčíte doleva či doprava. V tomto případě je však cívka navijáku jištěna pomocí pružiny, umístěné v cívce pod středovým bodem. Po jeho stlačení dojde k uvolnění cívky. Tyto navijáky jsou vhodnější spíše k jemnějším technikám lovu, jako jsou položená, feeder či plavaná.
Navijáky s bojovou brzdou
Tyto navijáky jsou v podstatě navijáky se zadní brzdou, jsou ale navíc doplněné páčkou, která je umístěná mezi brzdnou maticí a tělem samotného navijáku. Jedinou funkcí a účelem této páčky je to, že při prudkém výpadu ryby se stihne otočit na opačnou stranu a zamezit tím tomu, aby vám ryba neutrhla montáž, či nezlomila prut.
I tento druh navijáků je vhodný spíše k těm jemnějším technikám lovu, tedy k položené, feederu, přívlači nebo plavané.
Navijáky s volnoběžnou brzdou
Tento druh je jakýmsi druhem hybridu mezi navijáky. Fungují na principu toho, že jejich přední brzda je určená k souboji s rybou, ale ta druhá, volnoběžná, je využívána pro průběh záběru, tedy pro situace, kdy dochází k prudkému odvíjení vlasce. Pokud máte prut upevněn ve stojanu, nedojde díky ní k tomu, že vám ryba stáhne prut do vody, ale může volně odjíždět až do okamžiku, kdy přepnete brzdu posunutím páčky, či otočením kličkou.
Primární brzdou, určenou k souboji s lovenou rybou, je již zmíněná brzda přední. Dále pak na zadní části naleznete matici, jako je tomu u brzdy zadní, která je doplněna o páčku. Tato páčka je nastavitelná do dvou poloh a slouží k přepínání mezi přední a volnoběžnou brzdou.
Vypnutí volnoběžné brzdy je možné provést i pomocí otočení kličky navijáku. Matice, umístěná na zadní straně má jedinou funkci, a to nastavení odporu volnoběžné brzdy. Tento typ navijáků je vhodnější použít spíše k technikám lovu položená a feeder.
Navijáky popsané výše jsou díky své konstrukci řazeny do skupiny tzv. smekacích navijáků. Navijáky, které se využívají pro mořský rybolov a pro muškaření, patří do jiné kategorie navijáků.
Multiplikátory
Hlavním rysem těchto navijáků je jejich robustnost. Většina z nich není vhodná k nahazování a jsou určené především pro zavážení a pro vertikální rybolov. Mají jinou konstrukci než navijáky patřící do kategorie smekacích. Cívka je u nich uložena kolmo ke šňůře či k vlasci. Najdete u nich dva typy brzd, a to brzdu pákovou a brzdu hvězdicovou.
Její výběr je vyloženě na vás, podle toho, která vám bude pohodlnější. Používání pákové brzdy je poněkud snazší a tím pádem je vhodnější pro začátečníky. Na trhu najdete i multiplikátory, které jsou vhodné k nahazování. Říká se jim baitcasty a jsou využívány především při lovu na přívlač. Multiplikátory jsou převážně využívány při mořském rybolovu a pro lov sumců.
Muškařské navijáky
Hlavní funkce tohoto typu navijáků je v podstatě zásobník na muškařskou šňůru. Samotné zdolávání ryb u tohoto typu navijáku většinou neprobíhá. Klička u těchto navijáků je hodně krátká a naviják samotný je pak vždy umístěn až na samotném konci prutu.
Velikosti navijáků
Navijáky se vyrábí v různých velikostech a tyto velikosti jsou vždy označeny, a to buď číslem tří místným, nebo čtyř místným (tedy 300 nebo 3000). Přičemž platí, že čím vyšší číslo, tím větší a robustnější je daný naviják. Pro způsoby lovu na plavanou, přívlač a feeder jsou nejčastěji využívány navijáky o velikosti 1000-4000. Při lovu na položenou jsou vhodnější spíše větší velikosti, ideálně v rozmezí 5000-14000. Při lovu sumců jsou převážně používány multiplikátory, a nebo k jejich lovu přizpůsobené a robustní navijáky, jejichž velikost přesahuje 6000, mnohdy i větší.
Doufáme, že jsme vám tímto článkem alespoň trochu pomohli s výběrem toho navijáku, který pro vás bude ten nejvhodnější. Pokud byste přeci jen váhali, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám poradíme a zodpovíme jakékoliv vaše otázky.