- Štítky blogu
- blackcarp
- signalizator nash siren s5
- method feeder pellets
- tb baits red crab
- navijáky daiwa
- prologic
- navijáky okuma
- navijáky prologic
- mikbaits
- lk baits cuc
- nash
- supersquid
- háčky nash
- nash návazce
- chod rig
- pelety na sumce
- lk baits pop up sumec
- BIVAK PRO 3 LEHÁTKA
- plovoucí pelety na sumce
- nástraha sumec
- daiwa
- black carp super squid
- daiwa emblem 45 scq
- BIVAK PROLOGIC
- PROLOGIC CRUZADE SESSION BIVVY
- prodej povolenek na zboženské rybníky
- prologic c-series
- prologic avenger
- prologic element
- bižuterie
- dopované boilies
- zboženské rybníky
- surety full cover 2man
- spider spod
- zakrmovací raketa
- cuc rozinky
- cuc! raisin
- cuc dip speciál
- cuc nugget
- black carp
- boilies black carp
- krmení black carp
- black-carp
- deštník s bočnicí
- suretti
- levné deštníky
- jetfish mystery
- mikbaits gsp black squid
- gsp black squid



Vyzvedněte si slevu na první nákup za odběr newsletterů.
- Úvod
- BLOG / NOVINKY
- Muškaření aneb lov na mušku
Muškaření aneb lov na mušku
Přestože historie muškaření sahá až do starověkého Říma, v Čechách rozmach tohoto druhu rybolovu nastal až na počátku 20. století.
Jde o způsob rybolovu, kdy je nástraha ve tvaru muškynahazována do vody pomocí rybářské udice. Tato udice se skládá z muškařského prutu, muškařského navijákua muškařské šňůry. Konec této šňůry je zakončen návazcem z rybářského vlasce, na němž jsou navázány jedna až tři nástrahy, připevněné na jednoháčcích.
Na šňůře nesmí být uvázán žádný další předmět, který by podporoval její plavání, tedy například splávek, či naopak podporoval klesání nástrahy, tedy přídavná zátěž. Umělá muška je druh rybářské nástrahy. Mušky bývají vyrobeny z nejrůznějších umělých, či přírodních materiálů, které jsou navázány na jednoháčku. Její pohyb na hladině imituje ten hmyzí, včetně různých vývojových stádií hmyzu. Pohybem, případně jen za pomoci svého tvaru, či svým zbarvením, láká tato nástraha ryby k tomu, aby vám zabraly.
Muškařské pruty
Tyto pruty se zásadně liší od prutů určených pro jiné rybářské techniky, jako jsou položená, přívlač či plavaná. Mezi základní rozdíly patří to, že má sedlo navijáku umístěné ve spodní části prutu, a dále má větší počet vodících oček. I v této kategorii existuje několik základních délek. Výběr vhodné délky se odvíjí od toho, kde budete rybařit, zda na malé vodě, či ve velkém, otevřeném prostoru. Na trhu najdete jednoruční pruty v délkách od 1,5 do 3,5 metrů nebo pruty dvojruční, jejichž délka se pohybuje v rozmezí 3,5 až 5 metrů.
Muškařské pruty podrobně
Muškařský prut se skládá z tyče prutu, která se také nazývá blank. Tato tyč je dnes vyráběna především z uhlíkových vláken. Další částí prutu je rukojeť, ve většině případů korková a až na spodní části prutu je pak připevněné sedlo pro uchycení navijáku. Rukojeť je velmi důležitou součástí prutu a je nezbytné, aby byla rybáři pohodlná, prut se mu pohodlně držel, zkrátka aby dobře seděl v ruce. Prut má pak po celé své délce spoustu vodících oček. Jejich správné umístění a jejich velikost pak určují kvalitu muškařského prutu a také jeho vlastnosti během nahazování. V podstatě celý komplet, tedy prut s navijákem i šňůrou by měl být vyvážený a jeho těžiště musí ležet v místě jeho úchopu rybářovou rukou.
Dříve byli na trhu k dostání převážně dvoudílné muškařské pruty, dnes se již běžně setkáte s tří, či čtyřdílnými pruty. Ovšem má-li prut více dílů, může dojít ke zhoršení jeho plynulosti při akci, nebo mohou nastat problémy s pevností v jeho spojích. Proto je vhodnější sáhnout po prutech dvoudílných.
Muškařské pruty se dělí podle několika kritérií. Prvním z nich je jejich rozdělení podle akce prutu a dělí se na:
- Fast action - tyto pruty mají akci soustředěnou do špičky, akce u nich je rychlá a nejvíce je využijete v případech, kdy potřebujete docílit dalekých a přesných hodů, například při muškaření na jezerní ploše. S těmito rychlými pruty se vám budou nejlépe dařit daleké hody, a to i za silného větru.
- Medium-fast - tyto pruty se středně rychlou akcí jsou pravděpodobně nejuniverzálnější, při akci pracuje horní třetina prutu. Využijete je například při lovu na suchou mušku.
- Medium - jedná se o pruty s parabolickou akcí a jsou ideální pro lov na mokrou mušku.
- Slow - jedná se o pruty s pomalou akcí, dnes se s nimi již setkáte jen zřídka, byly obvyklé u starších sklolaminátových či štípaných bambusových prutů. Tyto pruty se ohýbají po celé své délce jsou ideální pro zvládnutí techniky hodu s muškařským prutem.
Dále se pak muškařské pruty dělí podle toho, zda je rybář ovládá pomocí jen jedné ruky, nebo za pomoci obou rukou. Jednoruční pruty jsou určeny pro lov menších ryb, například pstruhů a dvouruční pruty jsou pak využívány pro chytání větších ryb, například dospělých lososů.
Muškařský naviják
Také muškařský naviják se podstatně odlišuje od navijáku pro jiné rybolovné techniky. Dal by se popsat jako taková zásobárna na muškařskou šňůru. Naviják by měl svou váhou ladit k prutu. Levnější typy jsou vybaveny pouze jakousi západkou, která brání zamotání šňůry. Naopak ty dražší modely navijáků jsou vybaveny i nastavitelnou diskovou brzdou. Využijete ji především při záseku, či při boji s větší rybou na slabším vlasci.
Muškařská šňůra
Muškařská šňůra je velmi důležitou součástí rybářské výbavy. Tyto šňůry jsou vyráběny z PVC nebo polymeru. S dříve hodně oblíbenými hedvábnými šňůrami se dnes setkáte jen velmi zřídka. Dělí se několika způsoby. Podle profilu se rozdělují na:
- paralelní, či lineární (značené L) - tyto šňůry mají po celé své délce stejný průměr
- oboustranně ujímané šňůry (DT) - na obou svých koncích se zužují
- jednostranně ujímané šňůry (WF) - jejich těžiště je posunuté do jejich přední části
- vystřelovací hlavice (SH) - používají se pro docílení extrémně dlouhých náhozů.
Mezi nejdůležitější parametry při výběru vhodné muškařské šňůry je její váha a také schopnost plavat, případně se potopit. Dle těchto kritérií, nebo takzvaně dle jejich hustoty, pak muškařské šňůry dělíme na:
- plovoucí muškařské šňůry
- intermediální, neboli pomalu potápivé šňůry
- rychle potápivé muškařské šňůry
Muškařské šňůry se dají sehnat v různých barvách. Nejčastější volbou jsou šňůry průhledné, neboť jsou pro ryby téměř neviditelné a jejich přítomnost je prozrazena jen díky jejich dopadu na vodní hladinu. Často se však používají i různobarevné.
Je třeba zdůraznit, že muškařská šňůra je nejdůležitější součástí muškařského vybavení a rozhodně tedy není na místě šetřit při jejím nákupu. Klidně si pořiďte prut či naviják z levnější cenové kategorie, ale šňůru, tu si pořiďte opravdu kvalitní!
Muškařské nástavce a návazce
Nejprve si ujasněme pojmy: nástavec je prodloužením muškařské šňůry, který je vyroben z jiného materiálu než šňůra samotná. Na kmenovou muškařskou šňůru se totiž nedá přidělat muška, protože šňůra je příliš silná. Z toho důvodu se na ni přidělává nástavec. Jako nástavec lze využít i obyčejný rybářský vlasec, ze kterého si jej vyrobíte, a nebo si můžete koupit již hotový nástavec. Dají se koupit tzv. ujímané muškařské nástavce. Jejich délka se pohybuje od 0,5 metru do 10 metrů (tomu se říká tzv. francouzská nymfa). Obvykle se používá nástavec, který má stejnou délku jako daný muškařský prut.
Nástavce jsou pak zakončené takzvanými návazci. Návazec je ta část, na kterou se připevňuje muška. Lovíte-li se dvěmi nebo třemi muškami, pak se bočním návazcům říká přívěsy. Jejich délka se pohybuje od 5 do 30 centimetrů. Navazují se pomocí speciálních uzlů.
Muškařské háčky
Jsou samozřejmě nedílnou součástí každé muškařské výbavy a podle způsobu jejich použití se dělí na následující kategorie:
- suché
- mokré
- nymfové
- jigové
- pupové
- streamrové
Druhů muškařských háčků je opravdu hodně. Vyrábí se háčky s protihrotem, či bez něj. Dnes je však na trhu spíše více háčků bez protihrotu, a to z toho důvodu, že ve značné části našich pstruhových revíru je nařízeno právě používání háčků bez protihrotu.
Umělé mušky
Co je to vlastně umělá muška? Jedná se o ručně vyrobenou muškařskou nástrahu, kterou navážete na muškařský háček s očkem. Těchto mušek existují tisíce vzorů. Mohou být vyrobeny z přírodních, ale také i z umělých materiálů, a k háčkům se připevňují nití a lepidlem. Tyto nástrahy se dělí na dvě základní kategorie:
- mušky s přirozenými vzory - tyto nástrahy napodobují přirozený hmyz, který se vyskytuje ve vodě, ale i na souši, a to ve všech stádiích jejich vývoje
- mušky s fantastickými vzory - tyto nástrahy mají ryby vydráždit, nepodobají se totiž ničemu běžnému a přirozenému u vody.
Další kritériem, podle kterého je možné mušky dělit, jsou pak jejich charakteristické znaky:
- mokré mušky - tyto nástrahy se výborně potápějí a umožňují tak lovení v jakékoliv hloubce
- suché mušky - jsou napodobeninou dospělců či rozenců hmyzu plovoucího na vodní hladině
- nymfy - jsou zde dvě varianty: zatížené a nezatížené, tyto nástrahy imitují larvální stádia vodního hmyzu
- lury - jedná se o nástrahy, které mají výrazné a různorodé zbarvení, jsou opatřeny velkým chmýřím, které napodobuje ocas nebo křídla
- streamery - nástrahy, které svým tvarem připomínají malé rybky, či drobné živočichy, jsou opatřeny ocásky, mohou být vyrobeny například i z kůže
- speciální mušky
Základní způsoby lovu na umělé mušky
Lov na mušku se dělí na několik základních způsobů a prvním z nich je tzv. chytání na suchou mušku. Dále se pak jedná o chytání na mokrou mušku, lov na nymfy a chytání na streamery.
Chytání na suchou mušku
Chytání na suchou mušku, či také suché muškaření je velmi jemnou muškařskou disciplínou. Cílem je opatrně umístit suchou mušku na vodní hladinu dále od ryby, ale tak, aby tato muška byla proudem unášena směrem k lovené stojící či plující rybě. Zde je také nezbytné vybírat ty mušky, které se nejvíce podobají hmyzu, který se pohybuje nad vodní hladinou. Na suchou mušku se nejlépe chytají ryby koncem jara a začátkem léta, přičemž nejvhodnější denní doba pro tento druh rybolovu je podvečer, kdy se nad vodní hladinou snáší obrazně i doslovně mraky hmyzu.
Chytání na mokrou mušku
Jedná se o metodu, kdy se rybáři snaží napodobit hmyz, který spadne na vodní hladinu a který se pomalu začne potápět ke dnu. Obvykle bývají při tomto způsobu lovu na prutu navázány dvě až tři mušky. Jsou dva základní způsoby tohoto lovu: buď rybář táhne nahozené mušky přes proud, a nebo druhá varianta, kdy stojí v proudu a nahazuje ke břehu. Nahozené mušky pak pozvolna stahuje směrem k sobě. Horní muška by měla plavat na hladině a zbývající by pak měly být potopené.
Chytání na nymfy
U tohoto způsobu lovu se chytá buď takzvaně na krátko, nebo jinak řečeno pod špičkou prutu. Během tohoto způsobu v podstatě nevyužíváte délku muškařské šňůry. U druhého způsobu se pak nahazuje až do délky 10 metrů a navázané mušky jsou pak stahovány k rybáři, a to vždy po směru proudu. Chytání na krátko je vhodné pro větší a zakalené vodní toky, naopak chytání na dálku se využívá především pro chytání v čisté vodě. Vždy je potřeba dbát na to, aby se jedna z mušek vznášela na vodní hladině a zbývající dvě se pohybovaly ve vodním sloupci.
Francouzské nymfování je moderní metodou způsobu chytání na nymfy. Spočívá v tom, že rybář se pohybuje proti proudu, na šňůře má navázanou jednu nymfu, kterou nahazuje do proudu před sebou. Po třech až čtyřech vteřinách ji hned zvedá a nahazuje ji do proudu znovu. Tímto způsobem se chytá jemnými pruty, které ale mají dlouhé nástavce s tenkým vlascem, na jehož konci je upevněna jedna jediná nymfa.
Chytání na streamery
Tento způsob lovu je od těch ostatních poměrně dost odlišný. Jsou u něj využívány silnější pruty pro nahazování těžších nástrah, dále potápivé šňůry a tzv. streamery, což jsou mušky, jejichž úkolem je napodobit drobné rybky či jiné malé vodní živočichy. Jde o metodu vhodnou nejen k lovení pstruhů, ale i velkých štik, candátů, či lososů. Rybář se většinou pohybuje po proudu a snaží se nahodit dále od předpokládaného místa výskytu lovené ryby. Pomocí proudu a pozvolného stahování šňůry se pak pokouší dostat nástrahu co nejblíže k rybě, ale tak, aby se nástraha pohybovala co nejpřirozenějším způsobem. I streamery je možné vázat do tandemu, je však vodné navazovat je zhruba jeden metr od sebe.
Další nezbytné pomůcky pro muškaření
Mezi další pomůcky, které jsou pro úspěšné chytání na mušku potřebné, některé ba přímo nezbytné, určitě patří muškařské vesty. Jedná se o vestu, jež je typická tím, že má opravdu mnoho kapes, kam si rybář schovává nejrůznější krabičky s muškami a jinou muškařskou bižuterií, jako je například amada, což je pomůcka pro vysoušení jednotlivých mušek. V praxi ji lze nahradit například papírovými kapesníky. Dalšími drobnostmi, které rybář potřebuje mít po ruce, jsou například nůž, pean, metr a mnoho dalších věcí.
Další důležitou výbavou, nejen rybáře chytajícího uprostřed řeky, je podběrák. Přestože není takzvaně povinnou výbavou, žádný zkušený rybář bez něj do řeky nevstoupí. Muškařské podběráky jsou kratší a menší, většinou jsou opatřeny velkým gumovým okem, aby se daly pohodlně zavěsit na rybářovo rameno a byly tak vždy připravené k použití.
Při brouzdání vodou se žádný rybář neobejde bez kvalitních vysokých bot, tzv. prsaček. Tyto boty totiž rybáři zajistí to, že bude po celou dobu lovu v dokonalém suchu, a to i v případě, že bude i po pás ve vodě. Vyrábí se v gumové verzi a také v té neoprenové, která je určená především do ledové vody.
Další neméně důležitou výbavou jsou pak polarizační brýle. Tyto brýle totiž dokáží odrazit lom slunečního světla na vodní hladině, čímž chrání rybářovi oči, a navíc je díky nim vidět ryby pod vodou.
Další vhodnou pomůckou je pak klobouk, či jiná pokrývka hlavy, především v parných letních dnech. V létě, kdy ve vodě stojíte delší dobu, je určitě vhodné mít sebou i menší láhev s vodou a něco nepatrného k zakousnutí, aby jste dodržovali pitný režim, protože co si budeme povídat, i rybaření na mušku se může opravdu protáhnout.
Několik slov závěrem..
Muškaření je úžasný a také adrenalinový sport. Jedná se o opravdu těžký a únavný, ale také velmi úspěšný druh rybolovu. Pokud to rybář chytající na mušky umí, nemá vůbec cenu pokoušet se ním závodit pomocí jiné rybolovné metody. Muškaření je velmi úspěšnou metodou lovu dravých ryb a je těmi, kdo ho opravdu umí, označováno za vrchol rybaření jako takového.